IAAF News and Features
  • Polish coach Czapiewski dies
    The IAAF is deeply saddened to hear that Polish athletics coach Wieslaw Czapiewski died on Saturday at the age of 59.
  • Weekend road round-up: course records broken in Amsterdam, Delhi, Toronto and Lisbon
    Ethiopia’s Degitu Azmeraw smashed the women’s course record at the TCS Amsterdam Marathon with 2:19:26, the second-fastest debut in history for the distance, while Kenya’s Vincent Kipchumba won a close men’s contest in 2:05:09 at the IAAF Gold Label road race on Sunday (20).
  • Fab five: landmark moments in athletics
    Following Eliud Kipchoge’s sub-two-hour run for the marathon distance last weekend, we look at five other landmark moments for the sport.
  • Siame and Wisil named ANOC area athletes of the year
    Sprinters Sydney Siame from Zambia and Toea Wisil from Papua New Guinea were honoured for their achievements this year at the Association of National Olympic Committees (ANOC) Awards 2019 in Doha on Thursday (17).
  • Liu leads strong Chinese contingent in Suzhou
    Three-time world 20km race walk champion and 50km world record-holder Liu Hong will lead a strong Chinese contingent aiming to win both the individual and team titles at the Around Taihu International Race Walking competition, the last leg of this year’s IAAF Race Walking Challenge that will start on Sunday (20).
  • Our Little Athletics Centre

    RBH Supporters

    Banner
    PDF Print E-mail
    Written by Administrator   
    Wednesday, 30 October 2013 21:35

    State Relays 2013

    State Relays are to be held on 16th and 17th November at Sydney Olympic Park. 
    Last year RBH entered 13 teams and we would like to have more teams this year.
    We call all athletes to make themselves available for this competition.

    State Relays are ideal lead-up competition before major season commence. It is rare opportunity to compete as a team.

    More details about State Relays (including timetable and rules) is available here.

    Please note that club will pay entry fee for every team and all you have to do is show up in your club uniform with your reggo bib and compete well. Please try to be at Homebush track at least 70 min before race because we have to submit final team (in running order) 1 hour before race. We will be based around bay 10 at grand stand.

    For all enquires about State Relays email us at This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it or ring Alija Kajan on 0403956477.

    The final teams are shown below.

    U16 boys 4 x 100m, Sun 12:22pm
    Dylan Quirk (2375)
    Daniel Ballas (2386)
    Declan Stupak-Horgan (2387)
    ?

    U16 boys 4 x 200m, Sat 12:00 pm
    Dylan Quirk (2375)
    Daniel Ballas (2386)
    Declan Stupak-Horgan (2387)
    ?

    U16 Boys, 4x800m, Sat 2:38pm
    Stefan Music (2341)
    Daniel Hazan (2348)
    Greg Klugman (2316)
    William Keir (2384)

    U16 Boys, 4x1500m, Sun 3:04 pm
    Stefan Music (2341)
    Greg Klugman (2316)
    William Keir (2384)
    Harry Armstrong (874)

    U18 boys long jump, Sun 3:30 pm
    Daniel Ballas (2386)
    Dylan Quirk (2375)
    Declan Stupak-Horgan (2387)
    ?

    U20 Boys, 4x100m, Sun 12:29pm
    Lachlan Little (30)
    John Brann (2366)
    Simon Beck (2356)
    David Buckland

    U20 Boys, 4x200m, Sat 12:40pm
    Lachlan Little (30)
    John Brann (2366)
    Simon Beck (2356)
    David Buckland

    Open Man, 4x800m, Sat 4:16 pm
    Neil Lynch (2314)
    Patrick Elliot (2353)
    Max Morrison (2330)
    David Murray (2326)

    Men 160+, 4x800m, Sun 12:52 pm
    Mark Carmody (2399)
    Roger Moresi (2313)
    James Dawes (2301)
    Patrick O'Reilly (2370)

    Men 160+, 4x1500m, Sat 10:15 am
    Roger Moresi (2313)
    Mark Carmody (2399)
    James Dawes (2301)
    Patrick O'Reilly (2370)

     



    U14 Girls 4x800m, Sat 3:08 am
    Ellen Kriedemann (2380)
    Amelia Stynes (2376)
    Ruby Burgess-Hoar (2351)
    Ruby Swalding (2325)

    U16 Girls 4x800m, Sun 11:18 am
    Lily Harding-Delooze (2338)
    Manon Wilson (2327)
    Amy Harding-Delooze (2337)
    Georgian Evans (2335)

    U16 Girls 4x1500m, Sat 4:31pm
    Georgian Evans (2335)
    Amy Harding-Delooze (2337)
    Samantha King (2332)
    Manon Wilson (2327)

    Open Women 4x100m, Sun 12:15pm
    Tara Holt (2383)
    Molly Blake (2304)
    Ella Regan-Lacey (2379)
    ?

    Open Women 4x200m, Sat 12:50pm
    Tara Holt (2383)
    Ella Regan-Lacey (2379)
    Molly Blake (2304)
    ?

    Open Women 1600m Medley, Sat 5:33pm
    Courtney Young (2355)
    Tara Holt (2383)
    Molly Blake (2304)
    Hayley Arden (2917)

    Open Women 4x1500m, Sun 2:34 pm
    Hayley Arden (2917)
    Audrey Amiya Hall (2303)
    Amity Delaney (2324)
    Ellen Kriedemann (2380)


     



     

     

     

     








     

     

     

     

     

     


     
















     
    Joomla Templates: by JoomlaShack