IAAF News and Features
  • Price breaks North American hammer record on third day of US Championships
    Friendly rivalries propelled two US women to the top of the world lists on Saturday (23).
  • Gudeta and Kiprop take Olomouc Half Marathon titles
    Netsanet Gudeta of Ethiopia and Stephen Kiprop of Kenya took decisive victories at the 9th Mattoni Olomouc Half Marathon, an IAAF Gold Label road race, in this eastern Czech city on Saturday (23).
  • Lyles clocks 9.88 world lead to take US 100m title
    Noah Lyles is doing things at age 20 that, well, things not even Usain Bolt did. There might never be a sprinter to match Bolt, but Lyles is trying to emulate him in performance and showmanship.
  • Thompson retains 100m title at Jamaican Championships
    Olympic champion Elaine Thompson retained her national 100m title with a hard fought victory over two-time Olympic and three-time world champion Shelly-Ann Fraser-Pryce on Friday (22), the second day of the Jamaican Championships in Kingston.
  • Bentley notches upset 100m win at Jamaican Junior Championships
    Michael Bentley is not regarded as one of Jamaica’s most promising young sprinters for nothing. On Friday night (22), the second day of the Jamaican National Junior Championships, he sent shockwaves defeating a quality field to win the U20 100m title.
  • Our Little Athletics Centre

    RBH Supporters

    Banner
    PDF Print E-mail
    Written by Administrator   
    Friday, 21 March 2014 08:47

    RBH’s Miracle Night at Bankstown Invitational – 6 Mar 2014

     

    Supporting an initiative of ANSW to develop Western Sydney athletics while providing opportunity to qualify for international events, RBH attended the Bankstown Invitational at The Crest in numbers and absolutely dominated! We earned two world junior qualifying times along with a very strong Commonwealth Games B qualifier & won eight of the 21 events on offer!

     

     

    Details below:

    • Morgan McDonald won the 5000m in 14:07.11 (A World Junior qualifying time franked by his win at National Juniors the following week, also an U/20 club record and we must thank Ben St Lawrence from St George who paced him, encouraged him and directed lapped traffic!)
    • Jack Stapleton ran fourth in the 1500m A race in 3:44.46 (A World Junior qualifying time and also an U/20 club record - bringing our total members qualified for World Juniors to three when you include Molly Blakey who has already qualified in the 400m)
    • Victoria Mitchell won the 3000m steeple in 9:46.98 (A Commonwealth Games B qualifier and only two seconds outside an A qualifier, also bettering the Senior club record by over 15 seconds – here we must thank our members Ellen Kriedemann and Audrey Amiya-Hall who ran this event primarily to provide enough numbers to ratify the race as a Commonwealth Games qualifier; their glee when Victoria succeeded was expressed when they still had two laps to go!)
    • Lachlan Little won the long jump in 7.49m (within inches of a World Junior qualifier)
    • Pat Elliot won the 1500m B race in a whisker over 4 minutes in a breathtaking last lap tussle
    • Jim Dawes won the master’s 1500m in 4:38.88 after lapping two competitors
    • Justin James won the novelty-suit race 800m in 2:07!

    Congrats to all concerned and stay tuned for ANSW are planning the same deal at ES Marks!

    Morgan McDonald chasing his World Junior qualifier
    Clean hurdling by Victoria Mitchell in her 3000m,steeple, Commonwealth Games B qualifier and club record
    Very generous Ben StLawrence was doing perfect pacemaking

    Ellen Kriedemann and Audrey Amiya-Hall having a go in steeple race
    A bunch of guys late for a meeting? Not really, a very entertaining novelty race with our own James Dawes racing
    Morgan was spent after this race, WJ qualifier plus club's U20 record, what an effort
    Way to go on warm and humid evening, Audrey at water jump

     

    by James Dawes

     
    Joomla Templates by JoomlaShack.com