IAAF News and Features
  • Coleman breaks world indoor 60m record at US Indoor Championships in Albuquerque
    Christian Coleman sped to a world indoor record* of 6.34 to win the 60m on the third and final day of the US Indoor Championships in Albuquerque on Sunday (18).
  • Kipyokei sets Mexican all-comers’ record at Guadalajara Half Marathon
    Kenya’s Diana Chemtai Kipyokei established a Mexican all-comers’ record of 1:10:00 to win the 32rd Guadalajara Half Marathon, while John Nwangangi took the men’s title at the IAAF Bronze Label Road Race on Sunday (18).
  • Klosterhalfen breaks German indoor 3000m record – national indoor championships round-up
    Despite being a country whose success traditionally comes in the field events, it was the track events that provided the highlights at the German Indoor Championships in Dortmund on Saturday and Sunday (17-18).
  • Philip, Muir and Pozzi among the winners at British Indoor Championships
    Competing on the same track that will host the IAAF World Indoor Championships Birmingham 2018 in two weeks’ time, European indoor champions Asha Philip, Laura Muir and Andrew Pozzi took victories at the two-day British Indoor Championships, which concluded on Sunday (18).
  • El Bakkali and Rocha take expected titles at Almond Blossom Cross Country in Albufeira
    Soufiane El Bakkali and Salomé Rocha lived up to expectations at the Almond Blossom Cross Country, winning the senior races at the IAAF Cross Country Permit Meeting in Albufeira on Sunday (18).
  • Our Little Athletics Centre

    RBH Supporters

    Banner
    PDF Print E-mail
    Written by Administrator   

    State XC Relays 2017


    State relays are to be held at Miranda Park on Saturday 27th May. Traditionally our club participate at this competition which is important for Winter Premiership points. Every year we try to put the best possible teams in every age group.

     

     

     

     

    Cross Country Relays is fun event that caters for all age groups with teams comprising of 4 runners competing over distances of 4 x 2km, 4 x 3km and 4 x 4km.

    All information, including timetable and course, can be found here.

    The club pays entry fees for every team, runners just have to show up in their club uniform (and their reggo bibs) and run fast. When you arrive to Miranda Park just look for our new gazebo tent.
    We will be selling uniforms on the day if anyone need them, just see our uniform officer Rathy.

    The list of runners who made themselves available for this competition is shown below (age and reggo in brackets).
    Note that according to 2017 ANSW Winter Handbook: "Age for the purpose of all individual and team events in the Junior and Open divisions is determined by age as at 31st December of the competition year.
    Age for the purpose of all masters individual and team events is determined by age as at the day of competition".

    Our teams have been finalized.

    If you have any questions about teams or this competition please contact Alija Kajan, tel 0403 956477, email:  This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

     

    Open Men A, 4 x 4km, 3:00pm
    Mark De Luca (28, 3257)
    Zach Facioni (18, 2069)
    Courtney Carter(30, 3747)
    Matthew Hudson (32, 19)


    Open Men B, 4 x 4km, 3:00pm
    Jeff Hunt (35, 2078)
    Fraser Garland-Barnes (20, 383)
    Sam Byrne (21, 3268)
    Martin Masford (30, 3729)

    Individual runners
    Gerald McPherson (25, 3278)
    Michael Hazan (27, 2121)

     

    Open Women, 4 x 4km, 1:35pm
    Lauren McKillop (27, 2118)
    Georgia Evans (18, 2103)
    Rosie Weber (24, 3733)
    Anna Fitzgerald (40, 3620)

    Individual runner
    Ellen Kriedeman (17, 3740)






     


     

    Boys U18, 4 x 3km, 12:40pm
    Ryan Beetson (18, 3276)
    Anthony Vlatko (16, 2116)
    Patrick Xia (15, 2117)
    Rhys Shariff (14, 3750)

     

    Girls U16, 4 x 3km, 12:40pm
    Eleanor Miller (14, 3732)
    Lily Finati (14, 3749)
    Paris Teir (14, 3277)
    Amelia Stynes (15, 3949)

    Boys U14, 4 x 2km, 12:00pm 
    Brodie Elbourne (13, 2109)
    Lachlan Stanfield (13, 12418)
    Billy Zavetsanos (12, 3744)
    Jackson Stanfield (12, 12419)


    Girls U14, 4 x 2km, 12:00pm
    Grace Henry (11, 3734)
    Gabby Ibrahim (13, 3738)
    Sophie Ferenczi (13, 3274)
    Milly Boughton (11, 3742)



    Boys U12, 4 x 2km, 12:00pm

    Kade Zavetsanos  (10, 3743)
    George Verco (11, 3736)
    Julian Wiley (10, 3745,)
    Harun Rashid (11, 3748)


    Masters 35+, 4 x 4km, 3:00pm
    Nic Cope (48, 2124)
    Gary Howard (43, 2114)
    Martin Considine (45, 3735)
    Jim Dawes (46, 2068)

    Masters 45+, 4 x 4km, 3:00pm
    Manu Sivaraj (53, 2096)
    Patrick O'Reilly (51, 2092)
    Alija Kajan (57, 2080)
    Warren Williams (56, 3746)

     

    Reserve or Individual runner
    Paul Feain (69, 2070)

    Last Updated on Friday, 26 May 2017 23:39
     
    Joomla 1.5 Template: by JoomlaShack